Facebook Ânûû-rû Âboro

Festival 2017

The 11th edition of the Ânûû-rû Âboro Film Festival will take place from 13 to 21 October 2017 in Pwêêdi Wiimîâ (Poindimié), Nouvelle-Calédonie.

Festival poster

Presse

Retrouvez toute la presse du Festival Ânûû-rû âboro.

2017 Films

On the occasion of its 11th edition, Ânûû-rû Âboro’s team is very pleased to offer you a program of 45 films shown from the 13th until the 21st of October 2017 at Pwêêdi Wiimîâ (Poindimié), and in a wide range of villages across the three provinces of New Caledonia.

Presse

Retrouvez toute la presse du Festival Ânûû-rû âboro.

    2017 Films

    On the occasion of its 11th edition, Ânûû-rû Âboro’s team is very pleased to offer you a program of 45 films shown from the 13th until the 21st of October 2017 at Pwêêdi Wiimîâ (Poindimié), and in a wide range of villages across the three provinces of New Caledonia.

    The International and Pacific selections will take you on a journey through the 5 continents and 28 different countries.

    We heartily thank our partners and sponsors as well as all the contributing producers, distributors and directors from around the world for their invaluable help and trust.

    International Feature Competition

    • Communion, Anna Zamecka
    • Damiana Kryygi, Alejandro Fernández Mouján
    • Gogita’s New Life, Levan Koguashvili
    • La Vie à venir, Claudio Capanna
    • Ouaga Girls, Theresa Traore Dahlberg
    • Plastic China, Jiu-liang Wang
    • Taste of Cement, Ziad Kalthoum
    • Tempestad, Tatiana Huezo
    • The Good Postman, Tonislav Hristov
    • The Grown-Ups, Maite Alberdi
    • The Islands and the Whales, Mike Day
    • The Modern Jungle, Charles Fairbanks et Saul Kak
    • Vangelo, Pippo Delbono

    International Medium-Length Film Competition

    • Boli Bana, Simon Coulibaly Gillard
    • Derniers jours à Shibati, Hendrick Dusollier
    • DUGMA : The Button, Paul Refsdal
    • Dusk Chorus, Alessandro D’Emilia et Nika Saravanja
    • Roadside Radiation, Moritz Schulz
    • Small People. Big Trees, Vadim Vitovtsev

    International Short Film Competition

    • Blueberry Spirits, Astra Zoldnere
    • Close Ties, Zofia Kowalewska
    • Daniel, Anastazja Dabrowska
    • Koropa, Laura Henno
    • Oh Brother Octopus, Florian Kunert
    • You Can’t Hide From The Truth, A.a.V. Amasi

    Pacific Feature Competition

    • Be’Jam Be the never ending song, Caroline Parietti et Cyprien Ponson
    • Hotel Coolgardie, Pete Gleeson
    • Le taureau et l’igname, Martin Chouraqui
    • Solitary Land, Tiziana Panizza
    • The Opposition, Hollie Fifer
    • Zach’s Ceremony, Aaron Petersen

    Pacific Medium-Length Film Competition

    • H : le déménagement, Martin Carré et Thomas Douchy
    • Les Secrets de Deva, Éric Beauducel
    • Le syndrome Panguna, Alexandre Berman et Olivier Pollet
    • Mobilité Québec, Dominique Roberjot et Christine Della-Maggiora
    • Servant or Slave, Steven McGregor

    Pacific Short Film Competition

    • Exode urbain, Elie Violette
    • Fading Sands, Stephen Limkin
    • Fleur de sel au Pays du roi Nick, Guy Fohringer
    • Koindé, jadis fut la rivière, Mehdi Lallaoui
    • Mangrove Stories, Ruth Ketau
    • The Island, Gabrielle Brady
    • Tulu’s Challenge, Joys Eggins

    Portray and history of New Caledonia

    • Le retour d’Ataï, Mehdi Lallaoui
    • Mabui Gumi Nouvelle-Calédonie, une histoire déchirée de l’émigration, Hongo Yoshiaki