Facebook Ânûû-rû Âboro

Festival 2019

2019 Films

On the occasion of its 13th edition, Ânûû-rû Âboro’s team is very pleased to offer you a selection of 43 films, presented from the 18th until the 26th of October 2019 at Pwêêdi Wiimîâ (Poindimié), and in a wide range of villages across the three Provinces of New Caledonia.

Presse

Retrouvez toute la presse du Festival Ânûû-rû âboro.

Festival poster

Presse

Retrouvez toute la presse du Festival Ânûû-rû âboro.

Practical information

The visitors’ guide.

Presse

Retrouvez toute la presse du Festival Ânûû-rû âboro.

2019 Films


On the occasion of its 13th edition, Ânûû-rû Âboro’s team is very pleased to offer you a selection of 43 films, presented from the 18th until the 26th of October 2019 at Pwêêdi Wiimîâ (Poindimié), and in a wide range of villages across the three Provinces of New Caledonia.

The International and Pacific selections will take you on a journey through the 5 continents and 45 different countries.

We heartily thank our partners and sponsors as well as all the contributing producers, distributors and directors for their help and trust.

International Feature Competition

A Woman Captured, Bernadett Tuza-Ritter
Gods Of Molenbeek, Reetta Huhtanen
Honeyland, Ljubomir Stefanov & Tamara Kotevska
Les Miracles ont le goût du ciel, Alessandra Celesia
Midnight Family, Luke Lorentzen
Of Father And Sons, Talal Derki
Scheme Birds, Ellen Fiske & Ellinor Hallin
Talking About Trees, Suhaib Gasmelbari
The Lonely Battle of Thomas Reid, Feargal Ward
Welcome To Sodom, Christian Krönes & Florian Weigensamer
What You Gonna Do When The World’s On Fire ?, Roberto Minervini
When The Persimmons Grew, Hilal Baydarov

International Medium-Lengh Film Competition

Boxing Libreville, Amédée Pacôme Nkoulou
Curupira, Bicho Do Mato, Félix Blume
Poisson D’or, Poisson Africain, Thomas Grand Moussa Diop
Unt, Les Origines, Pierre-Christophe Yanuwana
With The Wind, Arthur Sahakyan

International Short Film Competition

El Oro de Cajamarca, Alexandre Regol
In A Lion, Karol Lindholm
Ligne noire, Francesca Scalisi & Mark Olexa
One Breath Around The World, Julie Gautier Guillaume Néry
Tungrus, Chandna Rishi

Pacific Feature Competition

Caledonia, Geoffrey Lachassagne
Ghost Fleet, Shannon Service & Jeffrey Waldron
Gurrumul, Paul Damien Williams
In My Blood It Runs, Maya Newell
Small Island Big Song, Tim Cole
Stockman, Stéphane Ducandas
Swarm Season, Sarah Christman

Pacific Medium-Lengh Film Competition

Bingo, Fabien Laubry
Du paradis à la guerre, Aurélie Macedo & Théo Rouby
Herstory : women working in corrections, Adilah Dolaiano
Notre guerre, Emmanuel Desbouiges & Dorothée Tromparent
Pwaola Ôkeme Ni, Aurélie Chiron-Neaoutyine
Vi Pöi Nô, la parole attachée, Benoît Guichon

Pacific Short Film Competition

Anointed, Dan Lin
Aprila, Radheya Rohan
Devant nous mes racines, Adèle Vincenti-Crasson
Enfant Wetr, Qala Isa
Gwala Rising in the Bwanabwana Islands, Stéphanie Gordon
Pain Is Mine, Akhlaghi Farshid
Tout tourne autour du soleil, Laurie-Anne Courson & Benjamin Gorodey
That Which Is To Come Is Just A Promise, Flatform